Прва асоцијација на зиму јесте време испуњено празничним весељем и пријатним тренуцима, међутим, она доноси и разне изазове за наше четвороножне пријатеље. Баш као и код људи, толеранција на хладноћу код ваших љубимаца може се разликовати и зависити од длачног покривача саме животиње, ухрањености , животног доба и здравственог стања. Зато је потребно имати на уму савете ветеринара како да поступате са својим љубимцем, како бисте га заштитили од потенцијалних здравствених проблема, који могу настати услед излагања ниским температурама.
Пре свега, неки од првих савета наших ветеринара је да своје љубимце водите у краће шетње него обично, али чешће ако је потребно. Уколико сте власници паса са кратком длаком, попут стафорда, јазавичара, као и паса којима је длака кратко ошишана, треба да знате да су они осетљивији на хладноћу и зато је за њих добра идеја да се обезбеди одећа како би им било топлије и како би уживали у шетњи са вама.
Неки од симптома примарне хипотермије узроковане хладним временом код паса су прекомерна дрхтавица, често праћена летаргијом. Један од знакова примарне хипотермије могу бити и промрзлине, промене на кожи и ткивима, посебно на периферним деловима тела као што су шапе, уши и реп. Таква промењена места су често бледосиве или цијанотичне боје,на додир хладна,хипер или хипосензибилисана, са присутним еритремом,едемом и болношћу. Зато прву помоћ коју можете да пружите свом љубимцу пре одласка ветеринару јесте да га увијете ћебетом или топлим пешкиром и обезбедите му извор топле воде.
Као и ми, љубимци воле да се ушушкају у топлом кревету током хладних зимских дана, нарочито пси старијих година, зато њихов лежај у затвореним просторијама поставите даље од врата и извора промаје. Многи власници знају да претерају у храњењу својих љубимаца мимо редовних оброка, што није препоручљиво, јер исхрана треба да буде избалансирана, са квалитетним протеинима, уравнотеженим угљеним хидратима и здравим мастима.
Оно што наглашавамо јесте да власници љубимаца треба да буду опрезни због изложености стаза за шетање са средствима за топљење леда, јер средства садрже различите врсте соли које могу да изазову пролив и повраћање код љубимаца. У зависности од унете количине, понекад толико озбиљно да доведу до дехидратације, па чак и до дрхтавице и напада. Начини за смањење ових ризика су редовно брисање шапа после шетње, провера да ли на истим постоје неке ране или страни предмети и појачан надзор власника како би спречио једење третираног снега.
На крају, придржавајте се савета наших стручњака, јер ћете тако моћи да уживате у зимским чаролијама заједно са вашим љубимцима.